среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy balaski Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztacheta plastikowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ploty Winylowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramkę sztachetowa wznosi się z skał różnorakiego konturu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałków o nietypowych konturach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, iżby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий