понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta z plastyku z Solca Kujawskiego stawia się w słonecznych miejscach, gdzie w mgnieniu oka rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku czaru maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, jednak potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe z Węgrowa zdołają być bardzo smukłe, jednakże należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, gdyż takie plot zakłada się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий